Servikal osteokondroz - semptomlar ve tedavi

Servikal bölgede hızlandırılmış osteokondrozun nedeni nedir? Spesifik semptomlarının tezahürü nedir? Servikal osteokondrozu sakin bir evde kendi başınıza nasıl tedavi edebilirsiniz? Osteokondrozdan muzdarip birçok insan bu soruların cevabını duymak ister.

osteokondrozlu boyun ağrısı

Servikal bölgenin osteokondrozu, otuz ila otuz beş yaş arasındaki modern gençleri etkileyen en yaygın ve nahoş hastalıktır. Servikal osteokondroz, gün boyunca kişisel bir bilgisayarda çalışırken ve ayrıca telefonu omuzlarınızın üzerinde tutma alışkanlığı nedeniyle yanlış ve gergin duruşlarda uzun süre kalmaktan dolayı gelişir. Oldukça sık, bu hastalık uzun süreli titreşime maruz kalma nedeniyle veya daha doğrusu, çalışma sırasında güçlü inşaat ekipmanı veya sık sürüş kullanılıyorsa ortaya çıkar. Ayrıca, bu hastalık uygunsuz duruş, rahatsız yataklar, hareketsiz bir yaşam tarzı, kalıtsal yatkınlıklar ve diğer faktörlerle gelişir. Çoğu zaman, bu hastalığı olan kişilerde boynun arkası ağrır.

Boyun osteokondrozu, servikal omurgadaki intervertebral disklerin dejeneratif ve distrofik bir lezyonu olarak kabul edilir. Omurlar arası diskin yapısında, yani omurlar arasında özel bir contada bir değişiklik olduğu ile bağlantılı olarak servikal omurgadaki metabolik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkar.

Servikal osteokondrozun semptomları, diğer alanlardaki osteokondrozdan önemli ölçüde farklıdır. Bu, en tehlikeli osteokondroz türlerinden biridir, çünkü omuriliğin sinir kökü ihlal edilir ve kan damarlarının sıkışması sonucu beyne kan akışı bozulur. Nedeni, boyundaki omurganın yapısının özelliğidir.

Beyni besleyen büyük arter omurdur ve servikal vertebra sürecinin açıklığına geçer. İçindeki patolojik bir değişiklik, kemik ve lifli dokuların büyümesine ve arterin sıkışmasına yol açar. Omurganın yer değiştirmesi nedeniyle bu arterlerin normal işleyişi de bozulur.

Servikal omurganın yapısı biraz farklıdır - omurlar birbirleriyle sıkı temas halindedir. Küçük patolojik değişiklikler bile olsa, tüm bölümlerin normal işleyişi bozulur - sinirler ve damarlar bastırılır ve yer değiştirir. Sonuç olarak, işlevler bozulur - cildin hassasiyeti bozulur, baş dönmesi belirtileri görülür. Kulaklarınızda çınlar, baş ağrısı, şiddetli yorgunluk olur, görme ve işitme duyularınız bozulur, yürürken sendelersiniz.

En önemli belirtiler şunlardır:

  • Boyun, omuz ve kollarda ağrı. Başınızı çevirdiğinizde kas güçsüzlüğü, boyunda çatırdama hissedeceksiniz.
  • Kalpte bir çekme ağrısı hissi. Sol elinizde ağrı hissedeceksiniz. Omuz bıçaklarınızda yanma ve ağrı hissedeceksiniz.
  • Ara sıra baş ağrıları ve artan yorgunluk ve ayrıca zayıflık hisleri sizi şaşırtmasın.
  • Ağrı ağrıyor. Kafayı hareket ettirmede zorluk.
  • Boyun ağrısı kola yayılır ve bu da parmaklarda uyuşmaya neden olabilir.
  • İşitme ve görme bozulacak, ellerde ağrı oluşacak, kalp ve akciğerlerin çalışması bozulacak, baş dönmesi, mide bulantısı, dilde ve yüzde uyuşmalar ortaya çıkacaktır.

Servikal osteokondroz tedavisi

osteokondrozlu boyun için jimnastik

İlk başta, osteokondroz hafif bir form alır ve bir kişiye rahatsızlık vermez. Bu aşamada ilaç tedavisine gerek yoktur, sadece daha ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için önleyici tedbirlerin alınması gerekir. Çalışma koşullarını iyileştirmek, yaşam tarzını gözden geçirmek, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek gerekiyor.

Aktif olun, sabah egzersizleri yapın, diyete sadık kalın, sigarayı bırakın ve ağır kaldırmaktan kaçının. Düz bir duruş tutun, oturma ve yatma pozisyonunda doğru duruşu alın. Terapötik bir jimnastik kursuna kaydolun.

Yıllar geçtikçe, servikal osteokondroz ilerleyebilir ve daha karmaşık bir forma akabilir. Daha sonra tedavi konservatif bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilir. Bu aşamada özel yaka takmanız, fizyoterapi yapmanız, masaj yaptırmanız gerekecek.

En şiddetli vakalarda, ilaç tedavisinin kullanılması gerekli olacaktır, yani tedavi zaten analjezikler, antispazmodikler, steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar yardımı ile olacaktır.